недеља, 18. децембар 2011.

Omiljeni postovi 2011.-e



Na kraju godine, vreme je da se podsetimo na sve igre kojih smo se igrali u 2011.-oj.

JANUAR


Pravili smo kobojagi sneg od toalet papira i sapuna, nahranili ptičice torticama za ptice, a hit meseca je bilo mešanje boja uz pomoć pipete koje smo ponavljali nekoliko puta od tad.


FEBRUAR


Pokazali smo vam kako se mi zabavljamo sa baterijskom lampom, napravili smo jos jednu personalizovanu knjigu i igrali se i učili o magnetima.

MART


Pravili smo strukture od stiropora i stazu za klikere, a proleće smo dočekali uz potragu za znacima proleća.

APRIL


Izveli smo prvi eksperiment sa sodom i sirćetom, pokazali vam jedan zanimljiv način mešanja boja, M je napravio svoj prvi grafikon, a ja sam vam otkrila koje igre koristimo da se zabavimo dok putujemo.

MAJ


Maj nam je prošao bez interneta zbog radova na kući. Jedini objavljeni post je bio o slikanju oklagijom.


JUN


Bojili smo pirinač za Roditelji portal, i igrali igru Pravac kretanja, još jedan hit kod M-a.

JUL


Pokazali smo vam kako da napravite jednostavne saobraćajne znake, M je užiiiiivao slikajući sa kockicama leda, a napravili smo i geotablu.


AVGUST


Poster Metamorfoza leptira koji je M napravio otiscima šake je bio i ostao jedan od najčitanijih postova na blogu. A tu je i moj favorit, instrument za pravljenje kiše (talasa).


SEPTEMBAR


M je učio koncept teže-lakše uz vagu domaće izrade, iskopavao je dinosaurusa kao pravi paleontolog i učio pesmu Deset ljutih gusara zahvaljujući magnetnom setu.


OKTOBAR


Opet smo dosta koristili belu tablu, ovaj put uz magnetni set Moje mesto u svetu, a M je još pravio otiske od lišća  i igrao se na džinovskoj tabli igre Zmije i merdevine.


NOVEMBAR


Podelili smo sa vama još jednu ideju za igru na betonu, igrali smo se u lavirintu od baštenskog creva i sa vazdušastim testom za igru. Tu je i moj favorit za ovu godinu, post Kako iskoristiti flajere i stare časopise.


DECEMBAR


U toku priprema za novogodišnje praznike M je pravio papirne svećnjake, a hit je bila igrica Napravi Sneška.


U Novoj godini vas čekaju nove igre. Sad pravimo pauzu do 2. januara kada se vidimo sa igrama koje sam sačuvala za januar da ne bi prošle previše nezapaženo pored sile novogodišnjih postova.

Srećna Nova 2012.-a!

понедељак, 12. децембар 2011.

Ukrasi za jelku od vunice



Ovih dana sam u fazi osmišljavanja i realizovanja ideja za novogodišnje ukrase i čestitke koje predlažem i o kojima pišem na mojim drugim angažmanima, u dnevnim novinama i portalu Roditelji.me.
U tu svrhu smo M i ja pravili ukrase za jelku od vunice potopljene u lepak i baš mi je bilo milo što smo ovu ideju mogli zajednički da izvedemo do kraja. M je, naravno, bio oduševljen mogućnošću da ruke dobro zamaže lepkom, a i prilično je zadovoljan krajnjim rezultatom.

M'ovi baloni pre moje intervencije cedjenja viška lepka :)
Koristili smo lepak za drvo koji sam usula u jednu činiju i razredila sa malo vode. Isekla sam duge komade svetloplave i tamnoplave vunice i potopila ih u rastvor lepka. Balone sam naduvala do veličine veće pomorandže i za svaki slučaj ih premazala uljem. Zatim smo M i ja navalili na posao. M je koristio kraće komade vunice koje je obmotavao oko balona, mada moja preporuka je da komadi budu što duži. Još jedna stvar: vunicu obavezno blago ocedite od viška lepka pre nego što je dodate na balon, M je naravno ovaj korak preskakao tako da sam ja to odradila naknadno, što nije dalo baš najbolje rezultate, ali dobro.
Ovako namotanu vunicu smo ostavili da se suši, postavivši balone na stalke od toalet papira. Međutim, imali smo peh sa balonima; vrlo brzo po završetku dva od tri su počela da se izduvavaju, tako da vunica nije imala vremena da se osuši. Na kraju, potpuno se stvrdnula samo vunica oko jednog balona, tako da je samo taj ukras preživeo.
Balon smo prrobušili i izvadili ga, a ukras dodali na našu jelku.


петак, 9. децембар 2011.

Novogodišnji papirni svećnjaci



Dok sam pokušavala da napravim jedan svećnjak od limenke, M se motao okolo i izrazio želju da i on proba. Ipak, za njega je rad sa oštrim predmetom i okruglom limenkom previše opasan, pa sam na brzinu smislila nešto slično, što na kraju nije ispalo ni malo loše. M je pravio papirni svećnjak!

Na sredini široke trake isečene od ljubičastog hamera sam nacrtala ukrasnu kuglu za jelku. Trudila sam se da dizajn bude što jednostavniji. papir sam na krajevima pričvrstila za komad stiropora. Prvobitna ideja je bila da M čačkalicama buši rupice po šablonu, ali čačkalice su bile preslabe za ovo. Zato sam mu dala ovaj mali šrafciger, mada bi i veći ekser ovde bio od pomoći. M je šrafcigerom i drvenim čekićem bušio rupice, a negde na sredini je sve to počelo da ga zamara, pa sam se ja ponudila da zakucavam dok on drži šrafciger na mestu.


Na kraju sam krajeve papira zalepila jedan za drugi, zapalili smo svećicu i uživali u svetlosti svećnjaka. Ovo je bila i izuzetna prilika da M nauči nešto o rukovanji sa svećama.


среда, 7. децембар 2011.

Novogodišnje čestitke II



Iz mog iskustva, previše je da tražim od M da ponovi neki crtež na više mesta, tako da sam broj čestitki koje smo pravili ograničavala na tri. Takođe, previše je od njega, kao i odvećine njegovih vršnjaka,  očekivati da će aktivno biti uključen u celi proces izrade gde se od njih traži da nešto određeno nacrtaju ili urade, tako da sam ovaj drugi set čestitki uspela da svedem na minimum zahteva.

Pre svega, M je imao priliku da još jednom uživa slikajući prskanjem četkicom, što smo već radili letos, samo napolju. Pod sam prekrila starim novinama, spustila preko komade raznobojnog i običnog papira, i držala palčeve da se boja ne nađe na plafonu nakon ove igre :). M je uživao! Išao je okolo i ''bacao čini čarobnim štapićem'', tj. prskao papire četkicom umočenom u boju.


Kasnije sam iz tako oslikanih papira isekla krugove različitih veličina, a M ih je zalepio na čestitke. Na kraju je docrtao i linije iznad krugova, kako bi sve to više podsećalo na ukrasne kugle na jelci.

Mi smo se ovde zaustavili sa daljim ukrašavanjem. Da bi ovakve jednostavne čestitke dodatno obogatili, mogao bi se zalepiti pravi, srebrni konac iznad kugli i dodati malo šljokica.Ili potpuno preskočite fazu prskanja i slikanja i jednostavno izaberite stare dečije radove sa kojih ćete iseći zanimljive šare i motive.


уторак, 6. децембар 2011.

Novogodišnje čestitke I




Ove čestitke su ispale dosta komplikovanije za izradu nego što sam očekivala, ali i M i ja smo zadovoljni rezultatom.
Pre svega, isekla sam ljubičasti hamer papir na komade veličine 23 x 16 cm, i presavila ih na pola. Od običnog papira sam isekla nekoliko kontura kuća i postavila ih u donji levi ugao čestitki. M'ov zadatak je bio da uz pomoć stare četkice za zube i češlja isprska čestitke tačkicama žute boje, što predstavlja zvezdano nebo. Ipak, bilo je preteško za M da istovremeno čvrsto drži češalj i prevlači četkicom preko njega, tako da sam mu ja pridržavala češalj. Nakon toga, M je nastavio da istražuje ovu novu tehniku slikanja na običnom papiru (mada je zaključio da češalj ostavlja odlične otiske, tako da je češalj bio glavno oruđe za slikanje tog dana).


Kad se boja osušila, sklonila sam konture kuća, napravila od krompira pečat u obliku Sneška, i pozvala M da doda po Sneška na svaku čestitku. Takođe, M je otiskom prsta dodao i osvetljen prozor na svakoj kući, a ja sam docrtala sneg i dim na krovu kuće.
Kad se boja osušila, M je Snešku markerima docrtao oči, usta, šargarepu, ruke i šešir. Ne, Sneško nema naočare, već je M otkio zenice, tako da oči crta kao velike krugove da bi mogao da docrta zenice u sredini :). Zenice su mu nekad samo tačkice boje, a nekad i njih crta kao krugove unutar ovih većih krugova.

Eto, prva tura čestitki za ovu godinu je gotova, nadam se da ćeova naša tehnika nekom biti inspirativna.

Sutra vas čeka set mnogo jednostavnijih čestitki.



четвртак, 1. децембар 2011.

Igra Napravi Sneška



Ova vrsta igre sa kockom, različite tematike, se može često sresti na internetu. Uglavnom se svodi na crtanje jednog po jednog dela cele slike, ali ja sam htela da olakšam malcima koji još nisu savladali crtanje, pa sam delove isekla od papira.
Evo šta treba da uradite: od belog papira isecite dva puta po tri kruga različitih veličina. Na najmanjem nacrtajte lice Sneška Belića, na srednjem dugmiće, a najveći ostavite prazan. Od narandžastog papira isecite 2 trougla za nos, i još isecite po dva šala i dve kape od raznobojnog papira.
Na parčetu papira nacrtajte pravila. Jedan može da označava glavu, dva trup, i tako dalje.


Igra je za dva igrača i igra se na sledeći način: prvo se igračima podele delovi Sneška; zatim prvi igrač baca kocku i u zavisnosti od broja koji je dobio bira deo Sneška koji taj broj označava. Sada je na redu drugi igrač. Pobednik je onaj ko prvi napravi Sneška Belića.
M i ja smo se večeras fino zabavili odigravši par rundi. M se učio strpljenju i čekanju na red, ali i veštini da pretrpi poraz, što mu se i nije puno puta desilo ;)

петак, 25. новембар 2011.

Alati za slikanje od kartona



Na nekoliko komada kartona sam napravila nazubljene ivice u nekoliko različitih šara. M je dobio veliki papir, odnosno raširenu papirnu kesu, tempere i ovaj novi alat. Odlično se zabavio!
Drugi način, koji ćemo tek da isprobamo, je da papir premažem bojom za prste (fingerpaint), pa da M ovim alatkama, i prstima, pravi šare. Nešto starijim klincima bi se ovakvi alati svideli upravo upotrebljeni na ovaj način, na primer ovako.

I made some simple painting tools out of the stiff cardboard. M had a ball squirting tempera paint on the large piece of paper and spreading it with these tools. 
Older kids would probably like these tools used in a different way, like it's shown here.




понедељак, 21. новембар 2011.

DIY igračke za bebe na Roditelji.me



Svratite do Roditelji.me portala i pogledajte mojih 8 predloga kako napraviti najjednostavnije igračke za bebe, u kojima će svakako uživati.
Ovaj post je skup onih bebećih igračaka koje sam ja pravila za M i o kojima uglavnom nisam pisala (prvenstveno zato što ovaj blog tada nije ni postojao :). Tu je i par fotografija koje sam uspela da iskopam iz starog računara, mada mnoge nikada isam ni fotografisala.
Ostale moje postove na Roditelji.me možete pronaći na ovom linku.

субота, 19. новембар 2011.

Lavirint od creva za polivanje



Juče smo napravili ovaj lavirint prosto tako što sam crevo za polivanje, koje je za ovu godinu završilo sa poslom, položila na travu u spiralni oblik.
M'u se veoma svideo. Jurcao je do centra i nazad i silno se zabavljao. Zatim sam predložila nove načine da se dođe do centra:
-hodaj samo po liniji, tj. crevu;
-hodaj sa jednom nogom po spoljašnjoj,a drugom po unutrašnjoj liniji;
-skači do centra a da ne dodirneš ni jednu liniju;
-skači do centra samo po linijama;
-izađi iz lavirinta hodajući unatraške...
Možda danas smislimo još neki način :)

Yesterday we made a labyrinth in our backyard using a garden hose. M loves it!
I suggested trying new was of reaching the center of the labyrinth, such as: 
-let's walk on the line (I mean hose (:) only;
-let's walk through the labyrinth with one leg on the outer and the other on the inner line;
-jump over the lines to reach the center; 
-jump on the lines to reach the center; 
-get out of the labyrinth walking backwards...
Who knows, maybe we come up with new ways today! :)

Hodanje sa jednom nogom po spoljašnjoj, a drugom po unutrašnjoj liniji lavirinta

петак, 11. новембар 2011.

Kako da iskoristite flajere, letke i stare časopise


Čuvate li stare časopise? Bacate li flajere iz poštanskih sandučića, novina, supermarketa...? Ja, uglavnom bacam. Mada, poneke i sačuvam. Posebno kataloge prodavnica nameštaja, akcija u supermarketima, kao i one jeftine, sedmične ''ženske'' časopise.
Nekad ih sama pregledam i isečem sve slike koje mislim da će nam u nekom trenutku koristiti, a ponekad ih prosto ostavim na M'ovom stolu uz par makaza. Prva varijanta je mnogo efektivnija u situacijama kada imam posao koji moram da obavim bez prekidanja, a druga kad imam vremena da se uključim i priskočim u pomoć.
Evo nekih ideja šta sa isečcima:


1. isečeni komadi nameštaja iz kataloga jedne prodavnice nameštaja, koje je M trebao da zalepi u odgovarajuće prostorije u stanu.

 
2. Autobus nacrtan na kartonu, koji je M obojio, a zatim pronašao putnike u časopisu koje je isekao i zalepio. U pozadini je još jedan kolaž, slike vozila koje je M isekao iz istog časopisa.


3. Police u supermarketu koje je M popunio namirnicama koje je isekao iz kataloga jednog supermarketa.


4. hrpa slika različitih predmeta, biljaka i životinja koje treba zalepiti na jedan od dva lista označenih sa ŽIVO i NEŽIVO.

Još par ideja koje smo do sada realizovali:

-slike osoba sa različitim izrazima lica koje treba zalepiti ispod odgovarajućeg smajlića (srećnog, tužnog, iznenađenog, ljutog...)
- kolaž smešnih lica od isečaka različitih delova lica (probaćemo i sa delovima tela)
-grafikoni za najmlađe napravljeni od isečaka vozila različitih boja (umesto vozila izaberite na primer odevne predmete u bojama)

Imate li vi neku ideju da podelite?

понедељак, 7. новембар 2011.

Vazdušasto testo za igru




Scroll down for English version

U zadnje vreme često viđam recepte za tzv. cloud dough na Pinterestu. Recepti su razni, ali u osnovi svakog je brašno i ulje. Testo je divno mekano, nežno, a opet me prilično podseća na pesak. Vrlo lako se oblikuje i, kao i pesak, lako se mrvi.
Međutim, ono što je najlepše kod ovog testa je njegova finoća i nežni osećaj pod prstima. M'u se veoooma dopalo.
Uz testo smo dodali par čepova i poklopaca, kašike i slamčice. M je proveo prilično vremena samo gnječeći testo rukama, uživajući u svilenkastom dodiru i puneći i presipajući testo iz poklopaca i činijica.

A, recept glasi ovako:
4 šolje brašna,
1/2 šolje jestivog ulja
aroma za kolače (po želji, nije obavezno, ja sam dodala malo arome jagode, čisto da bude mirišljavije).
Umesto jestivog ulja možete koristiti ulje za bebe.

I've recently seen a lot of different cloud dough recipes on Pinterest. I prepared a batch using this ratio: 8 parts flour, 1 part vegetable oil. I also added few drops of strawberry flavour. 
M loved the silky feel of this dough. Its structure resembles that of sand: it's easy to model but crumbles easily, too. 
Nice change for playdough, and wonderful sensory experience.



четвртак, 3. новембар 2011.

Još jedna igra na betonu, a crta se kredom



Još jedna igrica koju smo osmislili ovih dana , a koja se igra na betonu, uz oblike iscrtane pomoću krede.
Bez ikakvog reda sam kredom iscrtala krugove, trouglove i kvadrate. Deca su pomogla da se sve to oboji. A, igrali smo se na razne načine:
- skači samo po krugovima (kvadratima, trouglovima). Može se krenuti sa bilo koje strane, a cilj je da se skoči na sva polja istog oblika.
- skači po šablonu, npr. kvadrat, krug, kvadrat, krug... sve dok je moguće skokom spojiti krug i kvadrat
-skači po poljima jedne boje
-skači po šablonu, plavo-ljubičasto-plavo...
- umesto skakanja, skači na jednoj nozi, hodaj četvoronoške, protrči kroz ista polja što brže možeš...
M'u se igra veoma dopala. Usput je nesvesno, pored krupne motorike, vežbao da sledi logički niz oblika.

недеља, 30. октобар 2011.

Beton kao tabla za društvene igre




Ovih dana je vreme u PG predivno. Toplo je za ovo doba godine, tako da gotovo sve sunčane sate provodimo napolju. Igramo se sa kredama i izmišljamo nove igre.
Tako ovih dana igramo ''Snakes and ladders'' samo što nam je tabla iscrtana na betonu(ako znate naziv ove igre na srpskom, priskačite u pomoć). Umesto kockice koristimo kockastu kartonsku kutiju sa ispisanim brojevima na svakoj strani.


Nacrtala sam 20 polja kružnog oblika jedno za drugim u dugom krivudavom redu. Ovakve igre obično imaju kockasta polja, ali je kredom lakše iscrtavati kružna. Na nekoliko mesta sam po jedno polje u donjem redu spojila sa poljem u gornje redu iscrtanim merdevinama. Zmije nisam koristila :). Koristimo jednostavna pravila: bacamo kocku i pomeramo se od starta onoliko polja koliko kocka pokazuje. Ako neko stane na crveno polje, od kog se nastavljaju merdevine, iz donjeg reda merdevinama prelazi u gornji i obrnuto. Pobednik je onaj ko prvi stigne do trofeja.


Broj polja sam namerno ostavila tako mali, jer su i igrači mali, i upravo toliko strpljenja imaju za jednu partiju. Igrali smo ovu igru nekoliko dana, dok nam je rosa i vetar nisu prilično izbrisali.
Izvinjavam se što su slike nejasne, ali koliko god se trudila da napravim bolju fotografiju, sunce je bilo nemilosrdno, a ni oštećeni beton mi nije bio od koristi. Nadam se da ste uhvatili suštinu.


понедељак, 24. октобар 2011.

Moje mesto u svetu


U skorije vreme, M se često raspituje o svojoj zemlji i gradu, zbunjuje ga šta je šta, da li je Crna Gora u Podgorici ili Podgorica u Crnoj Gori. Da mu bar malo olakšam, iskoristila sam nekolko ideja sa Pinteresta i malo ih prilagodila našim sredstvima.
Na internetu sam pronašla slike naše planete, kontinenta, zemlje i grada. Fotografisala sam našu kuću i sve složila u Word dokument koji sam ištampala. Zalepila sam slike na karton, isekla, i na poleđinu svake dodala komad magneta. U Word-u sam takođe ispisala kartice sa nazivima zemlje, grada... Svemu sam dodala i jednu malu raketu na koju sam zalepila M'ovu sliku.

The idea that I saw on Pinterest, adapted to be used on our white board. I printed out pictures of Earth, Europe, Montenegro, Podgorica and our house, glued them on cardboard, and put a piece of magnet on the back of each. I also printed out a small rocket ship, and glued M's photo on it. I also printed some cards with names of our planet, our continent...

 
Stavila sam magnete na našu belu tablu, pozvala M'a i ispričala mu sledeću priču:
Jednoga dana M je rešio da bude astronaut. Napravio je raketu u dvorištu i krenuo u svemir. Čim je raketa poletela prema nebu, M je pogledao kroz prozor. Video je svoju kuću i dvorište. Raketa se dizala sve više i više, i M je odjednom video celi svoj grad, Podgoricu, i svoju kuću u gradu. Video je mnoge druge kuće, zgrade, ulice, mostove... Raketa je letela sve više prema nebu, kuće i ulice su postajale sve manje, i onda je M video i planine, reke, more ispod sebe. Gledao je u svoju zemlju, Crnu Goru. Što se raketa više udaljavala, M je sve bolje video ceo svoj kontinent, Evropu, okruženu morima i okeanom. Pored Crne Gore, znao je da u Evropi postoje i mnoge druge zemlje, Francuska, Velika Britanija, Italija...  Raketa je onda proletela kroz oblake i našla se u svemiru. Sada je M kroz prozor svoje rakete video celu svoju planetu, Zemlju, veliku kuglu okruženu crnim svemirom, zvezdicama, mesecom i suncem.  Onda je krenuo nazad ka svojoj kući....
Sve vreme sam koristila ištampanu raketu, koju sam pomerala od slike do slike, kako je priča tekla. 
Priča mu se veoma svidela. Tražio je da je nekoliko puta ponovimo. 
Onda smo uključili i kartice sa nazivima. M'ov zadatak je bio da svakoj kartici pridruži odgovarajuću sliku. Zatim je on meni pričao priču o Astronautu. Ceo set još stoji na beloj tabli i M se bar jednom dnevno poigra sa njim :)

Then I put the magnets on the white board, from bottom to top, starting with a photo of our house. I told M a story about the M the Astronaut, who travelled to space from his backyard, leaving behind his house, then his town, his country....
Then, we used the name cards to match the pictures to their names, in Montessori manner.


петак, 21. октобар 2011.

Jednostavni papirni helikopter koje i najmlađi mogu da naprave



Ove helikoptere je M napravio uz moju minimalnu pomoć, jer su tako laki za izradu. Na kartonu (mi smo koristili kutiju od žitarica) sam uzduž  iscrtala linije na razmaku od 1,5 do 2 cm. Onda je M uzeo makaze u ruke i isekao trake po linijama. Zatim smo ih zajedno presavili na pola, M je dodao štipljku na donji kraj i raširio elise.

These paper helicopters were made by M with my minimal help. I drew vertical lines on the inner side of a cereals box, 1.5 to 2 cm apart. M cut along the lines, then I helped him to fold strips in half.


Kad ih bacite visoko u vazduh, oni se spuštaju vrteći se u krug. Zato, sačekajte da ova kiša stane, pa pravac napolje na bacanje i hvatanje ovih papirnih helikoptera.

Throw them high in the air, they'll come down twirling.

четвртак, 13. октобар 2011.

Slikanje na listu



Inspirisana pronalascima sa Pinteresta, danas sam predložila M'u da slikamo po lišću i pravimo njihove otiske na papiru. Veoma mu se svidela ideja, uglavnom je birao da svaki list temeljno prekrije sa po jednom bojom.

Inspired by Pinterest findings, I suggested to M to paint onto leaves and then make their prints on paper. He loved it! He manly chose a single colour per leaf and he was very focused on covering them thoroughly with paint.




LinkWithin

Related Posts with Thumbnails